در اصطلاح فنی، روتر(Router) یک دستگاه دریچه شبکه 3 لایه است، به این معنی که روتر دو یا چند شبکه را به هم متصل کرده و در لایه شبکه مدل OSI عمل می‌کند.

روترهای دارای یک پردازنده (CPU)، چندین نوع حافظه دیجیتال و رابط‌های ورودی- خروجی (I/O) هستند.
آن‌ها به عنوان کامپیوترهای خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند، که نیازی به صفحه کلید یا صفحه نمایش ندارد.
حافظه روتر (Router) یک سیستم عامل جاسازی شده (O/S) را ذخیره می کند. در مقایسه با محصولات عمومی OS مانند مایکروسافت ویندوز و Apple Mac OS، سیستم عامل‌های روتر در این مورد که چه نوع برنامه‌هایی را می توان روی آنها اجرا کرد محدودیت دارند و همچنین نیاز به مقدار بسیار کمی از فضای ذخیره‌سازی دارند. نمونه‌هایی از سیستم عامل‌های محبوب روترها عبارتند از: Cisco Internetwork (IOS) Operating System  و DD-WRT. این سیستم عامل‌ها به صورت سیستم عامل باینری ساخته می‌شوند و معمولا به نام سیستم عامل روتر شناخته می‌شوند.
روترها همچنین می‌توانند با حفظ اطلاعات پیکربندی در بخشی از حافظه به نام جدول مسیریابی، ترافیک ورودی یا خروجی را براساس آدرس‌های فرستنده و گیرنده فیلتر کنند.

معرفی روتر ISR 4000 شرکت سیسکو

شرکت سیسکو روترهای خود را براساس توان، امکانات و ویژگی ها به سه دسته Service ، Network Edge ، Branch Provider تقسیم کرده است کهروترهای ISR در دسته  Branch Provider ها قرار دارند.

این شرکت در چند وقت اخیر سری ISR 4000 را وارد بازار کرده است که جایگزین سری (ISR G2 (1900,2900,3900 می باشد. این سری از روترها تحول بنیادی در ساختار روترهای سیسکو به وجود آورده اند و 4 تا 10 برابر سریعتر از روترهای فعلی و در 7 لایه OSI قادر به سرویس دهی می باشند و همچنین از نسل چهارم PVDM ها بهره میبرند.

سیستم عامل این روترها IOS XE می باشد و امکان دسترسی را به طیف وسیعی از WAN با گزینه های اتصالی همچون T1/E1، T3/E3، xDSL،Serial،Fiber Gigabit Ethernet را فراهم میکند.

روتر 4221 ISR

این مدل 35Mbps کارایی را ارائه می دهد که تا 75Mbps قابل ارتقاء است، ارتباطات جامع سیسکو (Cisco Unified Communications) بر روی این مدل قابل اجرا نیست، همچنین T1/E1 را پشتیبانی نمی‌کند.

1 با ایجاد قابلیت انعطاف پذیر Branch-site، مزایای مشهودی برای سازمان شما ایجاد می‌شود. در واقع زمانی که اتصال به سایت مرکزی را از دست بدهید، کاربران Branch-siteهمچنان سرویس Enterprise Voice و پست صوتی را خواهند داشت (اگر تنظیمات Rerouting پست صوتی را تنظیم کرده باشید). با این حال، برای سایت‌های دارای کمتر از 25 کاربر، یک راهکار انعطاف پذیر ممکن است بازده کافی برای سرمایه‌گذاری را فراهم نکند.

روتر های سری 1900 سیسکو 

  • استقرار WAN بسیار امن در سطح پایه
  • ارائه خدمات مجازی سازی، و TCO کم
  • ایده آل برای دفاتر کوچک آیا نیازمند انعطاف پذیری ماژولار برای تحرک بالا و امن هستید
  • عملکرد مدار با سرعت تا 25 مگابیت در ثانیه با خدمات همزمان ارائه می دهد
  • ارائه دسترسی 802.11n و پشتیبانی دو  HWIC گسترده بر روی دستگاه

روتر های سری 2900 سیسکو 

  • ارائه خدمات مقیاس پذیر پیشرفته مثل Cisco TelePresence
  • ارائه بالاترین تراکم از سرویس مجازی سازی، و کمترین TCO با صرفه جویی در مصرف انرژی
  • مناسب جهت استقرار شبکه های حجیم که نیاز به تداوم کسب و کار و انعطاف پذیری بالایWAN دارند
  • مدار با سرعت عملکرد WAN تا 75مگابیت در ثانیه
  • دستگاهی ماژولار با اندازه 1 تا 2 یو